Geçmişten Günümüze Ferace

30 Ekim 2018
Geçmişten Günümüze Ferace

       Kadınların özellikle dışarı çıkarken giydikleri feracelerin geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. İlk kullanılmaya başlandığı andan itibaren şekil ve tür itibari ile de bazı değişikliklere uğramıştır. ferace abaya kadıngiyim tesettür moda feracetarihi gibi değişiklikler yaşayan ve türleri bulunan feracelerin en önemli özelliği tüm vücudu kapatması ve özellikle vücut hatlarını belli etmeyen biçimde tasarlanması ile de son derece kullanışlı ve şık durmasıdır.
 
 1.Feraceler Nasıl Değişime Uğradı?
     Özellikle Osmanlı dönemin de kullanımı yaygın olan feraceler her mevsim kadınların ihtiyacına karşılık veren son derece kullanışlı bir kıyafettir. Kullanıldığı mevsime göre kışın kalın kumaşlardan özellikle yünlü olanlardan yazın ise ince, ipek kumaşlardan yapılan feraceler, zamanla bazı değişimlere uğramıştır. 18. yüzyıl öncesinde yakasız olarak üretilen feraceler daha sonra yakalı olarak tasarlanmaya başlanmış ve böyle kullanılmıştır. Feracelerin değişimi ile ilgili önemli değişimlerden biri ilk kullanılan feraceler önü açık modeller iken daha sonra ve halen günümüz de kullanılan feraceler genellikle önü ayak ucuna kadar düğmeli modeller ön plana çıkmaktadır. 19. yüzyıl itibari ile de feracelerin eteklerin de bir takım değişiklikler gerçekleşmiş ve uçları daha yuvarlak biçimi almıştır. Ayrıca feracelerin orta kısımlarına yerleştirilen tek düğme ile daha kolay kullanım sağlanmıştır.
 
 2.Feracenin Çeşitleri
     Şekil olarak birbirlerine çok benzedikleri düşünülse de aslında türleri vardır. İlk kez duyanlar için Osmanlı zamanın da feracelerin farklı renklerinin dahi farklı anlamları bulunmaktadır. Şöyle ki halk arasında müslüman olan kadınlar mavi, kırmızı ve yeşil gibi canlı renkte ki feraceleri, müslüman olmayanlar ise koyu renkleri değil daha açık olan renkleri kullanmışlardır. Son yıllar da yoğun ilgi gören ve bir ferace türü olan abaya adı verilen feraceler ise alışılmış feracelerin dışında bir tasarıma sahiptir. Tarz olarak uzak doğuda sıklıkla kullanılan kimonaları andıran modeller, geniş kollara ve bellerinde kuşaklara sahip olmaktadır. Bu modellerin fazlası ile tercih edilmesinin en önemli sebebi klasik feracelere göre daha modern ve şık görünmeleridir. Bu tarz ferace modeli en çok Arap kadınlarının beğenisini kazanan ve tercih ettiği ferace türleri arasında yer almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.